Valgust pimedusse

212
lamp

Aasta kõige pimedamal ajal on valgustid hädavajalikud. Kui maa pole veel valge lumevaibaga kaetud, siis tundub ka päeval küllaltki pime. Kuna talvisel aasta-ajal veedame väga palju just siseruumis, on mõistlik üle vaadata, millised on valgustingimused sinu kodus. Käesolevas artiklis toome välja kasulikke nippe, millist valgustit valida ja kuhu neid täpsemalt paigutada.

Iga ruum vajab erinevat valgust, mis sõltub otseselt selle ruumu otstarbest: kas seal toas puhatakse või tehakse tööd. Mõnes ruumis on oluliseks hoopis välja tuua mõni objekt. Näiteks võib pika esiku/koridori valgustada hoopis seintel rippuvatele maalidele suunatud valgustitega.

  1. Lambipirni valik

Tuleb meeles pidada, et valguse annab siiski labipirn, mitte lamp ise. Lambikuppel küll hajutab või suunab valgust, kuid selle sees olev pirn määrab ära valguse iseloomu:

Reklaam
  • valguse tugevus/heledust wattides
  • värvustemperatuur Kelvinites (madalamad Kelvinid viitavad soojale ja hubasele valguse värvusele, kõrged aga külmemale toonile nagu sinine taevas)
  • energiatõhusus
  • kas pirn võib olla omaette disainelement oma kuju, suuruse ja värvusega?

 

2. Kohtvalgustid

Lisaks hubasusele saab suunatud kohtvalgusega välja tuua olulisemad esemed interjööris. Kõige enam kasutataksegi väikest suunatud valgust maalile seinal. Lisaks kunstile võib eraldi välja valgustada ka näiteks diivani või lemmiktugitooli, treppi või mõnd muud arhitektuurilist elementi nagu kivisein. Ka kööki töötasapinna kohale on nutikas paigutada kohtvalgused, et oleks piisavalt valgust söögi tegemisel.

3. Hubasus

Valgustitel on interjööris kahtlemata suur roll meeleolu loomisel. Sooja ja koduselt hubast tunnet aitab luua pehme valgus. Suuremate üldvalgustite valiku võiks arvestada ka võimalusega, et neid saab vastavalt soovile nupust heledamaks/tumedamaks keerata. Dimmeriga lülitid aitavad valguse tugevuse seadistada just nii, kas on soov tuba õhtuhämaruses hoida või hoopis heleda valgusega erksana.