Seinakatte materjalide valik interjööri

1759

Kolides uude koju või pärast põhjalikku renoveerimist jäävad seinad esialgu lihtsalt valgeks/heledaks. Tühja seina võib lihtsasti dekoreerida fotode ja maalidega. Hoopis põnevama lahenduse saab aga valides erisuguseid seinakattematerjale: värvid, tapeedid, tellis, betoon, kivi, puit, plaadid jne. Erilahendusega seinakatte võib planeerida ka vaid ühte seina või osa seinast, et see liialt tähelepanu tervikult ära ei tõmba.

PUIT

Puidul on mitmeid eeliseid: see mõjub materjalina luksuslikult ja šikilt, see on looduslikult tekstuurne ja toob interjööri soojust olenemata värvist. Puidust laastud, plaadid ja paneelid muudavad ka kõige tagasihoidlikuma sisekujunduse silmapaistvaks teoseks. Boheemlaslikus interjööris mängivad hästi välja näiteks vanad aknaluugid või uksed. Taastatud puit sobib aga igasuguse disainiga, lisades omapära ja unikaalsust. Lisaks estreetilisele nüansile toimib puit ka heli summutavalt, seega sobib ideaalselt kasutamiseks just avarates vähese mööbliga ruumides. Heli absorbeerib lisaks puidule ka kork, millest saab kasvõi ise disainida erinevaid kujuga paneele. Kork on ka taskukohasema hinnaga kui puit.

Reklaam

METALL

Metalli kui materjali iseloomustab tugevus ja vastupidavus. Ja just tänu sellele paistab metall ka hästi sisekujunduses silma. Metallist paneelide kasutamisega tasub olla ettevaatlik, sest liigne kogus metalli muudab interjööri külmaks ja kõledaks, sobides paremini just industriaalsesse sisustsusse või avalikku ruumi. Siiski võib erinevat viisi töödeldud metalliga luua põnevaid lahendusi, kui on soovi oma kodu üldmuljele karakterit lisada. Roostetav metall sobib vintage-stiilis ruumi, läikiv sile metall loob aga pigem urbanistliku sisustusse.

 

TAPEET

Klassikaline valik seinakatteks on tapeet: lihtsaim ja taskukohaseim võimalus interjööri dekoreerida. Tapeedi värve, mustreid ja materjale on tohutu suur hulk, seega leiab ideaalse valiku igasuguse stiiliga ruumidesse. Modernsesse sisustusse sobib pigem abstraktse mustri või julge värviga tapeet, maalähedasse aga romantilist stiili lille ornamendid ja pehmed värvid. Ka tapeedid võivad olla ühevärvilised, jäädes ruumis pigem neutraalseks ja andes võimaluse mööblil või aksessuaaridel silma paista. Dramaatilise mõju saab luua aga näiteks ainult ühe seina katmine tapeediga.

KERAAMILINE PLAAT

Vannitoas kasutatakse seintel peamiselt keraamilist plaati just seepärast, et seda on lihtne puhastada ning on vastupidav materjal. Lisaks vannitoale kasutatakse keraamilist plaati ka näiteks köögi tagaseinas, kus on võimalus mustrite ja värvidega luua põnev visuaal köögimööblile. Keraamilist plaati võib kohata ka kamina ümber kuuma kaitsena. Kuigi keraamiliselt plaadil on peamiselt praktiline funktsioon, leidub tänapäeval väga suurel hulgal erineva kuju, suuruse ja stiiliga plaate, millega luua ruumi sobiv sisekujundus.

KIVI

Vanades kivimajades tuuakse renoveerimise ja remondi käigus tihti välja pealispinna all peituv kivisein. Olgu selleks siis naturaalne paekivi või hoopis punane tellis. Kivisein on reljeefse struktuuriga ning loob huvitava varjundi kogu interjöörile. Suunates valguse alt-üles või vastupidi, saab selle omapära dramaatiliselt esile tuua. Kuigi kivi materjalina on külm, mõjub ta seinas aga hubaselt ja koduselt.

BETOON

Kodule hubasuse loomiseks ei tule betoon ilmselt esialgu meeldegi, kuid materjalina on ta tegelikult vägagi esteetiline ja mitmeti kasutatav. Tühipaljad betoonseintele võib disainida süvendusi või vastupidi kasutada selles olevaid auke dekoratsiooni elementidena. Vana ebatasane betoonsein mõjub boheemlaslikult, sile betoonsein ultra modernsena või spetsiaalsete žabloonidega kujundatud reljeefne sein aga romantiliselt.

VÄRV

Kui pole soovi kivi või betoonseina tapeediga katta, võib need ka lihtsalt üle värvida. Võimalus on jätta aluspind krobeliseks või pahteldada täiesti siledaks. Omamoodi isikupära loob spetsiaalselt pahtliga ebakorrapärasusi tekitades. Need omakorda ülevärvides muutub sein struktuurseks ja lisab ruumile dünaamilisust. Värvi toooni valik sõltub suuresti ülejäänud sisustusest ning personaalsest eelistusest. Seinad võib üle värvida kõik ühte värvi või hoopis jätta üks sein kontrastiks teist  tooni.

Seinad moodustavad peamise osa kodu atmosfääri loomisest juba tänu sellele, et ruumalalt on seda kõige rohkem. Seega tasub kindlasti ette planeerida, millist seinakatte materjali kasutada, paika panna stiil ja valida värvid. Kuna valikuvõimalus on materjalide osas ääretult suur, saab ka kõige ulmelisema unistuse teoks teha.