Mille järgi valida välimööblit?

582

Kauplused on lookas igas stiilis õuemööblit. Valiku tegemine võib osutuda keeruliseks, kui pole varem terrassi sisustamisega kokku puutunud. Kuigi välimuselt võivad mõned komplektid üsnagi sarnased tunduda, on nende hinnaerinevus mitmekordne. Millest selline vahe? Välimööblisse tasub investeerida, sest ilmastikutingimused õues on erinevalt siseruumist suhteliselt karmid: päeval põletav päike ja öösel niiske jahedus.

Hooaja mööblil on erinevad funktsioonid ning alljärgnevalt olemegi jaganud need materjalide järgi nelja peamisse rühma:

  • metall
  • punutis
  • puit
  • plastik

METALL

Reklaam

Alumiiniumist või roostevabast terasest aiamööbel on väga erineva hinnaga. Nimelt on üldjuhul alumiiniumist raamiga mööbel odavam, kuid tunnustatud tootja bränd peab hästi vastu aastaid. Kui mööbel on disainitud elegantselt õhuline, on see ilmselt valmistatud terasest. Erinevalt terasest mööblile vajab alumiiniumraam lisa kaitset rooste eest. Kui puudub võimalus metallist välimööbel talveks siseruumi viia, tasub kindlasti valida roostevabast terasest raamiga mööbel. Lihtsalt eemaldage pehmed istmepadjad. Kuigi välimööbel on disainitud spetsiaalselt õuetingimustesse, soovitavad kõik tootjad hoida mööbel talveperioodil siiski kuivas siseruumis.

PUNUTIS

Rotang stiilis ehk punutud välimööbli valikus on võimalusi palju: nii kunstmaterjalid kui ka looduslik vits. Naturaalsest materjalist välimööbel on kahtlemata kaunis, kuid ka kõige pretensioonikam. Looduslik rotang on äärmiselt vastuvõtlik ilmastikuoludele, st vitsad reageerivad nii UV-kiirgusele kui niiskusele. Selletõttu soovitatakse naturaalsest rotangist mööblit kasutada vaid siseruumides, talveaedades või näiteks sauna eesruumides.

Sünteetilisest kiust rotangmööbli vitsad võivad olla nii kitsad, laiad, ümmargused. lamedad, ühevärvilised kui ka mitmetoonilised. Tänu sellele on kunstmaterjalist rotangmööblivalik ka ääretult mitmekesine. Siiski on ka polürotang kvaliteet väga erinev. Enne ostmist tasub müüja käest uurida, kas antud mööbel on UV-kindel. Tuntumad brändid kasutavad oma toodetel sertifitseeritud märgistusi.

PUIT

Puidust välimööbel võib olla valmistatud näiteks meie metsadest tuntud männist ja tammest või hoopis eksootilisematest. Hinna kujundabki tugevalt lisaks disainile tooraine. Kallimad puidud nagu tiigipuu ja eukalüpt on keskkonna suhtes väga hästi vastupidavad. Just sellepärast kasutataksegi näiteks laevade tekkidel tiiki, sest see on äärmiselt niiskuskindel ja vastupidav UV-kiirgusele.

Kuigi puitmööbel on naturaalne ja hubane valik, vajab see aga rohkem hooldust: peale hooaega on soovitatav hoida mööbel kuivas siseruumis, paar korda aastas puhastada ja õlitada. Eukalüptil on looduslikult vähem õli, mistõttu tuhmub ta kiiresti päikese käes halliks. Selle vältimiseks võib kasutada lakki või õli.

Tihti leiab puitmööblist valmistatud kokkupandavat mööblit. Siinkohal tasub tähele panna, et poldid ja muud ühenduselemendid oleksid roostevabast terasest.

PLAST

Plastikust aiamööbli eeliseks on selle kerge kaal, madalam hind ja võimalus näiteks toolid üksteise otsa ladustada. Siiski tasub ka kunstmaterjalist mööbli puhul uurida, kas mööbel on vastupidav ning UV-kiirguse kindel. Mööblile lisab tugevust näiteks klaaskiud või väliköögis näiteks kivi tasapinnad. Tänapäeval valmistatakse plastmööblit, mille disain näeb välja justkui puit, kuid on materjalina kergem ja vastupidavam. Lisaks hinnale ja kergusele on plastikust mööblit ka väga lihtne puhastada.

Suvehooaja mööbel on tihtipeale disainitud kokku erinevatest materjalidest: tiik ja metall, plastik ja kangas. Enamastu ongi just diivanite ja tugitoolide juures kasutatud pehmeid tekstiilist istempatju. Ka kangaste seas varieeruvad materjalid kvaliteedi ja vastupidavuses osas. Näiteks olefin-kangas on välitingimustes vastupidavam päikesele ja niiskusele. Sama materjali kasutatakse enamasti ka päikesevarjude valmistamisel.

Laia valiku aiamööblit leiad siit: https://isku.ee/tootekategooria/kodumoobel/aiamoobel/