Suvehooaeg on paratamatult meie kliimas piiratud. Nagu armastatakse öelda: “Saab see läbi enne kui jõuab alatagi.” Õnneks on võimalik terrassihooaega ka nutikate lahendustega pikendada. Tuulevaikses nurgas saab päikest nautida juba varakevadest kuni pleedide ja soojalampidega hilissügiseni. Millise aiamööbel peab vastu aga meie heitlikus kliimas? Kas metallist mööbel on sama hea kui täispuidust aiamööbel?
Laias laastus võibki õuemööbli jagada kahte suuremasse rühma: metallist karkassil ja täispuidust. Neil mõlemal on omad eelised, mida üks või teine eelistab.
TÄISPUIT
Klassikaliselt on välimööblit ikka tehtud puidust. See loodulähedane materjal on koduselt hubane ning praktiline just välitingimustesse. Siiski nõuab puit eelnevat viimistlust, et see peaks vihmale ja päikesele hästi vastu. Enne iga hooaja algust ongi soovitatav puidust aiamööbel korralikult puhastada ning peitsida/lakkida spetsiaalsete hooldusvahenditega, mis kaitseksid materjali ilmastikumuutuste eest. Puidust aiamööbel nõuab küll lisa hoolt, kuid tasub end kuhjaga ära, sest see püsib teie teenistuses pikki aastaid.
Täispuidust meisterdatud mööblit aeda leiab nii diivanite, toolide, kohvilaudade, baarelettide, söögilaudade jms näol. Puit harmoneerub ideaalselt just maakodu aias või puitmaja terrassil. Lisaks vastupidavusele tundub puit ka istumise all soe, ilma et peaks toole spetsiaalsete patjadega katma.
Üks eelistatuim puit aiamööbli valmistamisel on tiigipuu. Teadupärast kasutatakse just seda puitu oma omaduste poolest ka näiteks laeva tekkidel, mida töötleb pidev niiskus, tuul ning kõrvetav päike. Tänu oma tihedusele ning kõrgele õli sisaldusele ei vaja tiigipuu spetsiaalset töötlust, vaid on juba oma loomu poolest üks parimaid ilmastikukindlaid materjale. Siiski võib tiigipuu ajapikku päikesega tuhmuda ja hallikaks muutuda. Kuigi puidu omadused sellest ei muutu, võib seda ka hooldada spetsiaalselt tiigipuu hoolduseks ettenähtud ainetega. Samas võib hallikas tiigipuu olla ka taotluslik soov aiamööbel stiilseks muuta.
METALL
Uued ajad on toonud turule üha rohkem õuemööblit, mis on valmistatud just metallist karkassile. Metall on vastupidav ja tugev materjal pea igasugustesse tingimustesse. Siiski tasub metallist aiamööbli valikul tähelepanu pöörata pisidetailidele: kruvid, poldid ja muud liigend kohad peaksid kindlasti olema roostevabast terasest, sest vastasel juhul tekib neile rooste. Metallist raamid on suures osas valmistatud alumiiniumist, mis on kerge ja vastupidav materjal, kuid see peaks olema viimistletud ilmastikukindla värviga.
Stiililiselt on metallist raamile disainitud aiamööbel pigem modernne, sobitudes ideaalselt just linnakodu terrassile või ka rõdule. Betoonist kaasaegsed eramud harmoneeruvad pigem just metallkarkassil minimalistlike joontega mööbliga, kui klassikalise puiduga. Metallist aiamööbel võib olla ka segu pülurotangist või puidust. Viimane on kaunis kombinatsioon, kus tugev metallist raam on kaunistatud tiigipuust detailidega. Lisaks on metallist mööbel alati varustatud ka spetsiaalsest kangast istumispatjadega, sest metall on keha vastas kõva ja külm.
Metallist mööbel ei nõua mingit erihooldust ning selle puhastamiseks piisab vaid niiskest lapist. Muretu ja kindel valik kiirele tööinimesele! Kevadel tasub aga hoolega kogu mööbel üle vaadata ning maha koorunud värv asendada uuega, et vältida roostetamist.
Nii puidust kui metallist suvemööbel on head valikud nautimaks aega värskes õhus, olgu selleks siis terrass, aed või rõdu. Pärast hooaja lõppu tuleks mõlemad aga hoiustada kuivas siseruumis, et vältida järske temperatuurimuutusi, mis nõrgestavad mööblit. Pärast hooaja lõppu tuleks kõik istmepehmendused kindlasti enne hoiustamist kuivatada, et ei tekiks niiskusekahjustusi.
Mõlemad materjalid, puit ja metall, sobivad õues kasutamiseks. Neil mõlemal on omad plussid ja miinused, kuid üldjoontes sõltub ühe või teise valik täielikult isiklikust maitse-eelistusest. Metallist aiamööbel sobitub pigem modernses stiilis koduga, täispuidust mööbel aga pigem maamaja või puidust hoone terrassile.