Need hommikud, kui ärkad ülesse ja tervitad taas mitu sentimeetrit kasvanud taimekesi oma aknalaual, annavad päeva algusele uue hoo sisse. Kevadel, kui päevad lähevad jälle pikemaks ja päike hakkab taas soojendama, on just õige aeg istutada oma koju maitsetaimi.
Rohelised võrsed kerkivad juba päeva-paariga mullast välja ja kaunistavad õige pea tervet kodu. Pole miskit maitsvamat, kui akna pealt näpistada peotäis värsket peterselli ja seda äsja küpsetatud toidu peale puistata. Lisaks maitseemalmusele on neid taimi ka lihtne kasvatada. Igas suuruses koju mahub vähemalt paar taimekest kasvama panna. Kõik mis nad vajavad on veidike hoolitsust ja rohkelt armastust.
Milised on nipid maitsetaimede kasvatamisel?
Seemned mulda
Seemned tasub mulda panna varakevadel ja hoida pinnas suhteliselt niiske. Traditsiooniliselt võib selle planeerida kuu loomise faasi. Kui nullist alustamine tundub riskante ja keeruline, võib alati ka suurtematest aianduskeskusest või tavalisest toidupoest soetada juba valmis potitaim. Kodus istuta need ümber suuremasse potti ja paiguta piisava valgusega lauale või aknale. Nii hoidad kokku aega ja saad koheselt oma roogasid maitsestada.
Vali õige anum
Ükskõik, kas plaanid taimi kasvatada potis, istutuskotis või rõdukastis, on kõige olulisem neile tagada korralik drenaaž: üleliigse vee äravool. Liigne niiskus mullas võib taimele mõjuda hukatuslikult.
Rõdukast vali selline, millel juba on põhja ehitatud spetsiaalne äravool. Muul juhul aseta poti või kasvatuskottide põhja kivid või kergkruusa. See aitab vältida juurte liigse niiskuse.
Terrakota potid on maitsetaimede kasvuks ideaalsed, sest need on poorsed ehk muld saab läbi poti hingata. Lisaks kaunile välimusele saab potte hõlpsasti toas ringi tõsta ja seeläbi oma interjööri vastavalt vajadusele kujundada. Siiski tasub neil silma peal hoida, sest terrakota potid juhivad materjalina hästi soojust, mis tõttu kipub muld ka kiiremini kuivama.
Kasvatamine
Võimalusel kasta oma maitsetaimi igapäevaselt, et neil oleks piisavalt niiskust kasvamiseks. Liigne kastmine võib aga pigem kahju kui kasu teha. Hea on kasutada selliseid alt auguga potte, mis istuvad alustaldrikul. Vee võib valada hoopis sinna alustaldrikule ja muld saab sealt ise piisava koguse niiskust kätte.
Kui seemnetest on juba taimenoorukid välja sirgunud ja istutusalus hakkab neile väikseks jääma, on aeg nad oma isiklikku potti või kasti istudada. Jäta taimedele piisavalt ruumi hingamiseks ja kasvamiseks ja ära neid liiga tihedalt kokku istuta.
Täiskasvanud taimi tasub pügada (või neid usinamalt toitude maitsestamisel kasutada), et vältida nende õitsemist. Viimane põhjustab lehtede maitsekvaliteedi langust. Esimeste õite tekkimisel võib need lihtsalt otsast ära lõigata.
Pehmete lehtedega maitsetaimed kasvavad kiiresti ning neid saab toiduks kasutada juba üsna pea: basiilik, koriander, petersell, oregano, murulauk on mõned näited. Neid kasutatakse peamisel värskena ning lisatakse toidule alles lõpus või segatakse näiteks salatite sisse. Värskelt nopitud ürdilehe serveerituna toidu peal pakub nii silmailu kui ka maitseelamust!
Tugevate lehtedega maitsetaimed peavad eriti hästi vastu kuumale ja kuivale ning nad võivad ka talve üle elada, kui neid veidi vähem kasta võrreldes kevade ja suvega. Teada-tuntud maitsetaimedel tüümianil, rosmariinil ja salveil on tugev iseloomulik maitse, mis rikastavad toitu põnevate nüanssidega.
Maitsetaimed on suhteliselt lihtne võimalus oma koju värskust ja rohelust tuua ning kodu hubasemaks muuta. Lisaks visuaalsele naudingule, pakuvad nad ka maitseelamust. Nende kasvamine ja kasvatamine on tõeline rõõm, ja sellega saab hakkama ka kõige kaugem taimetark.