Unistuste terrass oma koju

505

Ilm on soojenemas – veeda rohkem aega värskes õhus! Kevad on aeg hakata planeerima, kuidas sel aastal oma rõdu, terrass või aed sisustada. Käesolevas artiklis leiate kasulikke nõuandeid, mida suvemööbli valikul silmas pidada, et luua hubane ja mõnus keskkond kaunite ilmade nautimiseks.

Kuna soe ja ilus aeg Eestis on piiratud, siis tasub terrass planeerida vähemalt osaliselt katuse alla. Selleks võib olla maja küljest väljaulatuv katusealune, spetsiaalne aiatelk hoovis või hoopis looduslähedasem lehtla. Väike katus on eeliseks, et istuda ka vihmase ilmaga õues ning samal ajal saab kaitsta ka mööblit. Isegi ilmastikukindlat mööblit tasub kaitsta tugeva vihma ja päikesevalguse eest, et tagada nende pikk eluiga.

Terrassimööbli trendid on liikumas tagasi tuppa ehk välimööbel näeb vägagi sarnane välja sisustusega siseruumides. See aitab kodus luua ühtse terviku sise- ja välisruumide vahel. Peamisteks suvemööbli märksõnadeks on kergus, õhulisus, aksessuaarid, rohelus ja hubasus. Järgnevalt toomegi välja näpunäited täpsemalt:

Reklaam

Materjalid

Terrassimööbli saab vastavalt otstarbele jagada puhke- ja söögitoa sisustuseks. Materjalide järgi aga polürotang, naturaalne puit ja metallist mööbel. Kunstmaterjalist punutud rotangstiilis aiamööbel on muutumas aina rohkem hubasemaks ja mugavamaks. Disainilt iseloomustab neid kergus ja elegantsus, värvitoonidest aga heledad beežikad ja naturaalsed pruunid toonid ning mustad detailid.

Aegumatu väärtusega tiigipuidust aiamööbel on vastupidav ja luksuslik valik igal ajastul. Siiski nõuab naturaalne puitmööbel rohkem hoolt, et välimus kestaks kaunina aastaid. Vastupidiselt vajab kõige vähem tähelepanu aga alumiinimist mööbel, mis enamasti on just minimalistlikult modernne. Kerged kokkuklapitavad lauad ja toolid on praktiline valik just piiratud ruumiga paikades (näiteks rõdud või pisemad terrassid), kus nad võib-olla igapäevaselt kasutust ei leia.

Välimööbli valikul tasubki tähelepanu pöörata just materjalide valikule, et esemed peaksid hästi vastu igasugusele ilmale paljudeks aastateks. Kui siiski aastate pärast vajab mõni laud või tool renoveerimist, siis tasub seda juba varakevadesse planeerida. Kel aga kannatust jagub, siis suuremad kauplused langetavad suvemööbli hindasid juba hooaja keskel.

Aksessuaarid

Mööbel annab mugavuse, kuid aksessuaarid tekitavad atmosfääri ja hubasuse. Praktilised esemed terrassil viivad ajaveetimise järgmisle tasemele: pisidetailides peitub võlu! Abilauad, riiulid, ratastel toolid ja kööginurgad on elemendid, millega oma terrassist terviklik ruum luua. Aksessuaaride valik sõltub täpselt vajadusest: kas sööte seal hommikust või lõunat, peate sõpradega ühiseid õhtusööke või naudite niisama päikselist ilma või loete raamatut. Väikesed lisad nagu vaibad, dekoratiivpadjad, laternad, küünlajalad, laudlinad jne on praktilised sisustustarvikud, millega maksimaalselt suvehooaega naudelda.

Rohelus

Me kõik soovime luua puhkehetkedeks hubase terrassi. Välitingimustes kehtib lihtne reegel, millega on raske mööda panna: mida rohkem on taimi, seda looduslähedasem ja mõnusam on seal olla. Taimedega võib kujundada nii iluaeda kui ka praktiliselt näiteks grillinurka eraldada. Me mäletame kindlasti lapsepõlvest maal suvilas sellist ehitist nagu lehtla. See väike varjualune, mis on kaetud rohkete roni- ja ripptaimedega pakub mõnusalt jahedat varjualust kuuma suvepäikese eest. Aia kujundamisel taimedega soovitame täpsemat nõu küsida spetsialistilt, kes oskab soovitada, millised taimed tahavad rohkem päikest, millised rohkem varju ja millised rohkelt vett.

Valgustus

Terrassil ja rõdul on valgustite suund liikunud interjööriga samasse suunda – praktilisust ja hubasust loovad individuaalsed valgusallikad. Kohtvalgustitega saate suunata valgust kindlatele objektidele või ruumi osadele, tuues need nii moodi rohkem esile. Valgust võib suunata näiteks aiaskulptuurile või hoopis mõnele põnevale taimele. Eriti hubaselt ja romantiliselt mõjuvad igasugu laternad ja küünlajalad, sest elav leek muudab meeleolu soojaks. Riputatavad tuled on üks nutikamaid viise kogu terrass elama panna.

Suvel on parim koht aja veetmiseks just õues. Hubase atmosfööri loomiseks tasub eelnevalt planeerida, millises stiilis ja materjaliga on soov koduõu sisustada. Peale hooaja lõppu paigutage mööbel varjulisse kohta ning võimalusel kasutage ka katteid. Enne ärapaigutamist tasub teha aga kerge puhastus ja hooldus, et järgmisel kevadel oleks mugav mööbel jälle välja asetada.