Tänapäeva mugavustega elamistes on standardina ka vähemalt üks vannituba. Ilma selleta on kodu tegelikult raske ette kujutadagi. Vannitoa sisustamine nõuab täpset planeerimist, sest tihti peale jäätakse ruutmeetritelt selleks ka kõige vähem pinda.
Ka kõige kaunimas vannitoas on praktilised kuid mitte kõige kaunimad elemendid nagu äravool, veetorud ja ventilatsioon. Põrandaplaanilt võivad vannitoad olla kujundatud nii, et torud on kas ühes, kahes või kolmes seinas.
Kõige enam levinum on muidugi paigutus, kus kraanikauss, wc-pott ja duššisegisti on kõik ühes seinas. Ühelt poolt on see kõige efektiivsem lahendus, samas ka kõige väljakutsuvam.
Kui vannituba on ehitatud viisil, kus äravool ja veetorud on kahes seinas, võib ühele poole seina paigutada näiteks kraanikausi ja WC-poti ning teise seina duššinurga ja/või vanni. Suuremates vannitubades võib torude planeering olla ka kolmes seinas: see on kindlasti kõige mitmekülgsem ent ka kõige keerukam ja kallim variant.
Kraanikauss on üks kolmest oluliselt komponendist vannitoas. Kapi sisse integreeritud valamu kasutab kavalalt ära kraanikausi alla jääva ruumi ja varjab ebaesteetilised torud. Võimaluse korral tasub valida selline kraanikauss, mida saab paigutada tasapinna alla, sest see lihtsustab oluliselt veepritsmete pühkimist ja näeb kukkvõttes puhtam välja.
Tööpinna pealne valamu on aga lihtsam ja säästlikum variant, mida saab paigaldada nii spetsiaalse laminaadi, plaatide või mõne muu pinna peale. Selline kraanikauss nõuab veidi enam hoolt just servade ümber, kuhu võib koguneda mustust.
Vannitoa valgustuse juures on tähtsaim element peegel. Ideaalis võiks valgustus olla paigutatud mõlemale poole peeglit silmade kõrgusele ning üks valgusti peegli kohale. Ilmselt teavad naisterahvad kõige paremini, et selline valgus elimineerib varjud näos ning võimaldab hõlpsasti make-up´i ja soengut teha.
Üldise ruumi valgustuse puhul kehtib reegel, et lakke kinnitatud valgusti peab kindlasti olema niiskuskindel. Ruumikamaid vannitubasid võib sisustada ka spetsiaalsete lühtritega. Stiilsed rippvalgustid toimivad kui eraldiseisva disainelemendina ja toovad vannituppa isikupära. Kohtvalgustitega saab välja tuua mõne reljeefse detaili ja luua hubast meeleolu.
Kas vann on liigne luksus? Isegi kui ta seda on, pole mõnusamat kohta peale pikka tööpäeva või nädalat lõõgastumiseks. Vann ongi tegelikult vannitoa keskne tähelepanu koht. Seetõttu võib neid leida ka väga ekstravagantses stiilis romantilistel kuldsetel jalgadel. Praktilisem ja kompaktsem variant on luua vann ja duššinurk ühes.
Vanne leidub igasuguses kujus ja suuuses. Materjalidest on kõige levinum aküülist metallraamil vannid, mida on kaetud esipaneeliga. Nurgavannid on nutikas valik ruumi kokkuhoidmiseks ning samas pakkudes lõõgastust korraga mitmele inimesele.
Väärt investeering on valgustite ja masaaži võimalustega vannid, milles võiks mõnuledes vedeleda tunde.
Dušši segistite disain on pidevas muutumises, kuid praktilisus ja funktsioon jääb alati määravamaks kui lihtsalt stiil. Luksuslikuma kogemuse pakub ülevalt laest või täpselt pea kohale ulatuv lai otsik. Vihma imiteeriv dušisegisti on kogemus ja nauding omaette. Lisaks on tänapäeval tehnoloogia arendatud vett säästma, seega ei pea hommikusi värskendusi tagant kiirustama.
Mõned dušikabiinid on varustatud koguni hüdromassaaži süsteemi, valgustite ja kõlaritega.
Tellimuse põhjal spetsiaalselt konkreetsesse vannituppa ehitatud dušinurka võib valida raamideta klaasi, kui on soov seina ja põranda mosaiiki nähtavale tuua. Põranda, seinad ja lae võib katta tagasihoidlikult heledate reljeefsete plaatidega või hoopis julgete aktsenti andvate mustridega.
Rätikute ja muude vannitoa tarvikute hoidmiseks sobib kasutada vastavalt ruumi olemasolule kappe ja riiuleid. Pisema ruumi korral võib mõne lihtsama riiuli aksessuaaride jaoks seinale kinnitada. Kapid mahutavad endasse aga kõik üleliigse silme eest ära. Olenevalt üldisest kodu stiilist võib vannitoa mööbel olla nii puhaste joontega moderne, klassikalises romantilises või hoopis põnevas retrostiilis.
Vannitoa mööblit on võimalik vastavalt eelarvele soetada kas valmistoodanguna või lasta spetsiaalselt vannitoa mõõtude järgi ehitada. Siiski tasub meeles pidada, et mööbel peaks olema spetsiaalsest niiskuskindlast materjalist.
Nii nagu seinadki, peaks vannitoa põrand olema vastupidavast vett taluvast materjalist. Lisaks on väga oluline nüanss see, et põrand poleks libe. Spetsiaalsed karestatud põrandaplaadid või vannitoavaibad tagavad ohutuse ja mugavuse. Pisikestest merekividest laotud põrand tundub jala all naturaalne ja ergastav, kuid seda on väga raske hooldada. Seega tasub suured põrandapinnad pigem sileda (kuid libisemiskindla) plaadiga katta. Õnneks on tänapäeval valikus väga palju mustreid ja plaadisuurusi, millega oma vannituba disainida.
Enne vannitoa põranda plaatimist tasub kindlaks teha, kas ruumis on piisavalt soojust või tuleks põranda alla paigutada kütteelement.
Vannituba annab mõndade pisikeste lisadega muuta tõeliseks spaa-kogemuseks. Näiteks toovad küünlad ruumi soojust ja hubasust. Ekstra romantiliselt mõjub aga gaasil põlev kaminake. Kes otsib aga erilist luksust ja mugavust, siis muusikasüsteem, värvi muutev valgus ja televiisor teevad lihtsast vannitoast tõelise spaa.
Värvidega saab vannituppa luua meeleolu, vastavalt soovile kas rahustava või ergutava. Enne vannitoa sisustamist tasub läbi mõelda, kuidas ja milliseid emotsioone peaks vannituba esile tooma. Lisaks seintele ja põrandale tuleb paika panna ka mööbli ja muu inventari värvivalik. Teatavasti on igal värvusel ka omad varjundid ja toonid, mis võivad olla nii soojad kui külmad.
Kui vannitoal on aken, annab see hea võimaluse kasutada lisaks valgustitele ka naturaalset päevavalgust. Kuna vannitoas on üldiselt siledad ja kõvad pinnad, siis saab tasakaaluks pehmust tuua just aknakatetega. Kangast kardinad muudavad ruumi hubaseks ja summutavad ka heli.
Kuna vannituba on üks neid ruume, mida hiljem on raske ringi paigutada ja ehitada, siis tasub neid ülaltoodud nüansse meeles pidada. Lisaks eelarvele tasub jälgida ka mööbli stiili ja värvivalikut.