Kuidas aiamööbli eest hoolt kanda?

438

Õuemööbli soetamiselt peaks meeles pidama ka seda, et välitingimustes olevad toolid-lauad vajavad pidevalt ka hooldust. Õnneks teeb elu lihtsamaks tänapäeval väga head ja ilmastikukindlad materjalid nagu polürotang ja metall. Käesolevas artiklis toome välja kasulikke näpunäiteid selleks, et aiamööbel peaks vastu kaunina pikki aastaid.

Põhjamaade kliima on väga heitlik ja karm: päeval võib põletada kuum päike, kui öösiti võib vahel isegi öökülma lubada. Need tingimused panevad igasuguse materjali proovile. Selle tõttu on soovitav võimalusel terrassimööbel hoida katuse all. Kui selline võimaluse aga puudub, siis tasub neid mitte-kasutamise korral hoida spetsiaalsete katete all. Seega tasub välimööbli valikul pöörata tähelepanu just selle materjalile:

  • roostevaba teras on vastupidavam kui alumiinium
  • tiigipuu on omadustelt üks parimaid puite välitingimustesse
  • olefiin kangas on vastupidavam kui polüester
  • polürotang (kunstmaterjalist) on vastupidavam kui looduslik rotang

Hooaja lõpus vajab aiamööbel kuiva ja hästi ventileeritud ruumi – olgu selleks siis aiamaja, garaaž või panipaik. Niiskus ongi kõige suurem vaenlane, mis mööblit kahjustab: patjade vorm deformeerub, metallosad hakkavad roostetama ja värvus tuhmub/koorub maha. Siiski tasub meeles pidada, et puitmööbel võib liiga kuivas ruumis hakata pragunema. Enne ladustamist kontrollige mööbli osad üle ja puhastage need.

Reklaam

Hooldus

Parimat nõu mööbli hooldamise kohta oskab anda kauba müüja, kui üldine reegel kehtib pea kõigile: soe vesi, majapidamisseep ja puhas lapp. Alles siis, kui see tulemust ei anna, tasub abi otsida keemilistest hooldusvahenditest. Enne seda tehke kindlaks, milliseid aineid materjal kannatab.

Puitmööbli hooldusel on kõige tähtsam paar korda aastas kontrollida kinnitusi ja metallosi. Ostmisel pöörake tähelepanu, et kinnitusosad oleksid roostevabast terasest. Vastasel korral võivad mutrid ja kruvid kinni roostetada või haprusest katki murduda.

Puidust terrassimööbel vajab hooaja alguses kindlasti õlitamist, et see peaks ilmastikutingimustele hästi vastu. Tiigipuu puhul tuleks valida kindlasti just sellele mõeldud spetsiaalne õlisegu. Üldine reegel ongi see, et igale puidule tuleks valida oma kindel õli. Muideks tiigipuu on üks kõige vastupidavamaid puitmaterjale välitingimustesse, mis kannatab tänu oma tihedale struktuurile hästi ka niiskust.

Tähelepanu: puitmööbel peab olema täielikult kuiv enne immutamist!

Oluline nüanss on näiteks laudade puhul see, et vesi sealt hõlpsasti ära saaks voolata. Puidust laua lippide vahe võiks olla vähemalt 4-5mm, et puit saaks vastavalt ilmastikule kokku tõmbuda või paisuda.

Õigesti hooldatud aiamööbel peab vastu pikki aastaid ning pakub võimalust nautida sumedaid suviseid hetki oma kodus mitmeid hooaegu.