Milline peaks olema kodukontor?

254

Mõnel on võimalus olnud kodus tööd teha juba pikemalt, suurem osa meist on aga praeguses olukorras nüüd selleks kohustatud. Olgu kodus töötamine ajutine või püsiv töökorraldus, siis selleks õigekeskkonna loomine on ülimalt oluline: juba tund aega ebamugavas asendis istudes võib mõjuda füüsiliselt tervisele ning väljenduda produktiivsuses. Käesolevas artiklis leiate kasulikke nippe, milliseid nüansse kodukontori loomiseks silmas pidada.

FUNKTSIONAALSUS

Esialgu võib tunduda ahvatlev teha sülearvuti taga tööd, istudes söögilaua ääres, diivanil või lausa lesides voodil. Siiski on tervise seisu kohalt väga oluline, et kaugtöö tegemiseks oleks valitud õige mööbel. Kirjutuslaud ja töötool on kaks kõige olulisemat eset, millesse tasub investeerida, sest korrektne istumise asend hoiab tervist ning sobitub ideaalselt ülejäänud interjööriga.

Reklaam

Kui kaua tegelikult suudad tööd teha köögilaua taga istudes? See võib olla muidugi ajutine ja lühiajaline lahendus, kuid juba pärast paari tundi hakkab keha endast märku andma. Esmalt võibki tunda pingeid ja valu kaelas ning õlgades. Arstide sõnul tulenevad tänapäeval kontoritööliste peamised terviseprobleemid just põhjustatuna pikast istuvast asendist ning vähesest liikumisest. Pikas perspektiivis võib vale kõrgusega töölaud või ebamugav istumisalus tervisele kahjulikult mõjuda.

Üks parimaid investeeringuid koduse kontorinurga loomiseks on reguleeritava kõrgusega töölaud. Kuna iga inimene on erineva pikkuse ja kehaliste vajadustega, siis ei pruugi ka standardsed fikseeritud kõrgusega lauad kõigile sobida. Elektriliselt reguleeritava kõrgusega laud muudab oma kõrgust kõigest ühe nupuvajutusega. Selline laud pakub piiramatut mugavust teha tööd klassikalisel kontoritoolil, võimlemispallil, pukktoolil istudes või vahelduseks koguni püsti seistes. Küllaltki tagasihoidliku välimusega laud sobitub mitmesuguses stiilis interjööriga.

Elektriliselt reguleeritav kirjutuslaua kasutusala on tõeliselt lai: kaugtöö kodukontor, lapsele õppimislaud, õmblemine või muu käsitöö jpm. Tänu personaalselt seatavale tööpinna kõrgusele sobib see laud kasutamiseks igas vanuses ja pikkuses pereliikmele! Kusjuures võimalus on ka soetada vaid elektrilised jalad ning paigaldada need juba olemasoleva lauaplaadi alla. Nii jääb kodune stiil muutmata, samas aga funktsionaalsus paraneb.

KORREKTNE ÕPPIMISASEND LASTEL

Varakult juurutatud harjumused võivad säästa hilisemas eas tekkivatest tervisehädadest. Ebakorrektne istumisasend võib mõjutada silmanägemist: vale laua kõrgusest põhjustatud kaela ja õlalihaste pinged võivad kinni suruda nägemisnärvi.

Kui kodustes tingimustes ruumi napib uue laua jaoks, siis vähemasti peaks tool olema ergonoomiline, toetama õiget kehaasendit ning laskma energial kehas vabalt liikuda. Füüsiliselt hästi tundvas kehas on ka mõttetööd lihtsam teha! Reguleeritavaid ja keha järgivaid toole leiab näiteks siit mööblikauplusest.

Lisaks klassikalistele kontoritoolidele võib valida ka modernsemaid ja stiilsemaid lahendusi. Olgu selleks eraldi tuba või hoopis nurgake elutoas – ka kodukontor võib olla hubane ja funktsionaalne ning toetada töö tegemist.